Rejestracja pojazdu to podstawa, jeśli chcemy legalnie poruszać się nim po polskich drogach. Jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy? Jakie dokumenty będą potrzebne? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku!
W jakim terminie należy zarejestrować samochód?
Termin na rejestrację jest uzależniony od tego, kto jej dokonuje. W przypadku osób fizycznych wynosi 30 dni od momentu sprowadzenia auta do Polski, natomiast dla podmiotów zajmujących się handlem pojazdami używanymi – 90 dni. Niewywiązanie się z takiego obowiązku podlega karze:
- 1000 złotych dla podmiotów zajmujących się handlem,
- 500 złotych dla pozostałych podmiotów.
Jeśli jednak opóźnienie w rejestracji wydłuży się do powyżej 180 dni od daty zakupu, kara zostanie podwojona.
Jak wypełnić wniosek o zarejestrowanie samochodu?
Gotowy wzór wniosku o rejestrację pojazdu można pobrać bezpośrednio ze strony gov.pl, lub wypełnić papierowy dokument w przypisanym do miejsca zameldowania lub stałego pobytu urzędzie. Jak wypełnić wniosek o zarejestrowanie samochodu krok po kroku?
- Podaj datę i miejsce sporządzania wniosku, a także swoje dane (lub dane właściciela samochodu, jeśli składasz wniosek w czyimś imieniu na mocy odpowiedniego upoważnienia) oraz dane organu, który będzie dokonywał rejestracji.
- Uzupełnij dane dotyczące pojazdu, takie jak: jego rodzaj, marka, model, rok produkcji, nr VIN/nr nadwozia, podwozia lub ramy, datę nabycia oraz – w przypadku aut innych niż osobowe – przeznaczenie. Jeśli samochód został sprowadzony z kraju należącego do UE, we wniosku wpisz również datę jego sprowadzenia do Polski.
- Uzupełnij listę załączników, które składasz wraz z wnioskiem (listę niezbędnych dokumentów znajdziesz w dalszej części poradnika).
- Jeśli chcesz otrzymać niestandardowe tablice, np. indywidualne lub o mniejszych wymiarach, zaznacz „tak” przy odpowiednim podpunkcie.
- Podpisz wniosek.
Gotowy dokument można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą. Jak zarejestrować samochód przez internet i czy to możliwe? Takie informacje można znaleźć na oficjalnej stronie wybranego urzędu – jeśli ma on przypisaną skrzynkę podawczą, wniosek można złożyć online.
Rejestracja samochodu z zagranicy – niezbędne dokumenty
Co należy dołączyć do wniosku o rejestrację samochodu z zagranicy?
- Dokumenty przetłumaczone na język polski – tym umowę kupna-sprzedaży, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny. Należy przy tym pamiętać, że tłumaczenie powinno być wykonane przez tłumacza przysięgłego.
- Przegląd – niezbędne będzie również aktualne zaświadczenie potwierdzające aktualny stan techniczny samochodu.
- Potwierdzenie opłaty – dowód uiszczenia opłaty za akcyzę i rejestrację.
- Dowód odprawy celnej – tylko wtedy, gdy auto zostało sprowadzone z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej.
- Tablice rejestracyjne – jeżeli samochód posiada zagraniczne tablice, również one będą niezbędne. Dotyczy to sytuacji, w których auto zostało przywiezione do Polski z numerami, a nie na lawecie.
Ważne! Tłumaczenie dowodu rejestracyjnego nie będzie konieczne, jeżeli auto zostaje sprowadzone z jednego z krajów członkowskich Unii Europejskiej, a w dowodzie znajdują się ujednolicone kody.
Jak zarejestrować samochód z zagranicy – tymczasowy dowód rejestracyjny
Przed otrzymaniem stałego dowodu właściciel samochodu otrzyma tymczasowy dowód rejestracyjny. To dokument umożliwiający korzystanie z pojazdu na drogach publicznych, gdy trwają formalności związane z jego rejestracją. Jest ważny przez 30 dni od momentu wydania (co z reguły ma miejsce w momencie składania wniosku o rejestrację).
Ubezpieczenie auta z zagranicy przed rejestracją
Jeżeli sprowadzamy z zagranicy pojazd z tablicami rejestracyjnymi, jednym z naszych podstawowych obowiązków jest wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC, które jest ważne przez 30 dni od momentu sprowadzenia auta do Polski. Taka polisa ma na celu zapewnienie ochrony w okresie, który powinien wystarczyć na zakończenie procesu rejestracyjnego w wydziale komunikacji. Trzeba jednak pamiętać, by z końcem upływu terminu ubezpieczenia tymczasowego zakupić zwykłą, roczną polisę, zachowując ciągłość ochrony pojazdu.
W przypadku rejestracji samochodu, który nie ma tablic rejestracyjnych, pojazd należy przetransportować na lawecie do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia obowiązkowego badania technicznego. Dopiero po uzyskaniu ważnego protokołu z przeglądu możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC, które jest niezbędne do rejestracji pojazdu. Następnie, z kompletem dokumentów, w tym dowodem zakupu auta, ważnym badaniem technicznym, ubezpieczeniem OC oraz dowodem osobistym, właściciel pojazdu powinien udać się do wydziału komunikacji, aby dokonać rejestracji i otrzymać tablice rejestracyjne. Po zakończeniu procesu rejestracji konieczne jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o numerze rejestracyjnym pojazdu, co pozwoli na zaktualizowanie danych w polisie OC.
Jak zarejestrować samochód – podsumowanie
W Polsce niezarejestrowane pojazdy nie mogą legalnie poruszać się po drogach. Co więcej – niedopełnienie obowiązku rejestracji wiąże się z karami finansowymi dla właściciela pojazdu. Sam proces rejestracyjny nie jest skomplikowany, jednak wymaga dopełnienia wielu formalności i odpowiedniego przygotowania samochodu. To ważne szczególnie w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy.
Z naszą Agencją Celną Warszawa zyskujesz profesjonalne wsparcie nie tylko w procesie importu, ale także rejestracji i ubezpieczenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Specjalizujemy się w załatwianiu wszelkich formalności, w tym odpraw celnych i akcyzowych, co pozwala Ci zaoszczędzić czas i uniknąć komplikacji. Pomagamy także w tłumaczeniu dokumentów przez tłumaczy przysięgłych, co jest niezbędne podczas rejestracji auta w Polsce. Gwarantujemy, że wszystkie procedury zostaną wykonane szybko i zgodnie z przepisami, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się swoim pojazdem bez zbędnych zmartwień. Dowiedz się więcej na temat usługi, jaką jest rejestracja samochodu Warszawa i przekonaj się, że sprowadzenie auta z zagranicy nie musi być trudne!