Rejestracja pojazdów Warszawa

Pomóc z rejestracją samochodu w Urzędzie Komunikacji także dla obcokrajowców

kompleksowa rejestracja pojazdu

Specjalizujemy się przede wszystkim w kompleksowej rejestracji pojazdów w Urzędzie Komunikacji a ciężkie sprawy klientów to dla nas codzienność. Obsługujemy rejestracje wszelkich środków transportu (skutery, motory, quady, łodzie, samochody) zarówno dla obywateli Polski jak i dla obywateli Zagranicznych.  Nie będą musieli Państwo stać w długich kolejkach, by móc w końcu zasiąść w swoim wymarzonym aucie na polskich “blachach”. Rejestracji możemy dokonać nawet w 24h!

Rejestracja pojazdu to nasza specjalność, którą zajmujemy się w sposób kompleksowy. Powierzając nam formalności w tym zakresie, można mieć gwarancję, że wszystkie procedury zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami, terminowo i sprawnie. Pozostajemy do dyspozycji niezależnie od tego, czy usługi mają dotyczyć auta sprowadzonego z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwajcarii, czy jakiegokolwiek innego państwa. W naszej ofercie znajduje się zarówno przerejestrowanie samochodu kupionego z rynku wtórnego, jak i zarejestrowanie pojazdu fabrycznie nowego, których wyjechał od dealera.

Oszczędź czas i nerwy dzięki naszemu wsparciu

Dlaczego jeszcze warto nawiązać współpracę? Poza świadomością profesjonalnej i całościowej realizacji wszystkich formalności można liczyć także na oszczędność czasu. Zamiast marnować cenne godziny na zbieranie dokumentów, wypełnianie formularzy i wizyty w urzędach mogą je Państwo przeznaczyć na inne, ważniejsze i pożyteczniejsze czynności. To my składamy wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy i dopilnowujemy, aby wszelkie procedury przebiegały tak, jak powinny. Służymy wsparciem bez względu na wartość i rodzaj auta. Pomagamy w formalnościach w sposób rzetelny i z uwzględnieniem najbardziej aktualnych przepisów, których dokładnie przestrzegamy i tego samego wymagamy od urzędników. Pilnujemy terminów i naszych obowiązków, a jednocześnie występujemy w Państwa imieniu w kontakcie z pracownikami urzędów. Zapraszamy do korzystania ze świadczonych usług każdego, kogo interesuje rejestracja samochodu.

Ubezpieczenia

Posiadamy w swojej ofercie pełen pakiet ubezpieczeń z 40 towarzystw ubezpieczeniowych !

Mamy najlepsze ceny ubezpieczeń OC, AC, GAP (ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu), NNW, ubezpieczenie floty, Assistance, Pakiet OC i AC, Pakiety dla Kobiet (wymiany kół itp…). Rejestracja pojazdów wszelkiego typu wymaga bowiem zapewnienia im obowiązkowej polisy odpowiedzialności cywilnej, jest to regulowane przez UFG, a za nawet jeden dzień `luki` w ubezpieczeniu otrzymamy dużą karę. Warto zadbać o Swoje bezpieczeństwo i portfel i pochylić się również and ubezpieczeniem nie obowiązkowym, pozornie na początku większy wydatek finalnie będzie ochroną oraz oszczędnością w przypadku nie oczekiwanych zdarzeń.

Warto pamiętać, iż nie zajmujemy się jedynie ubezpieczeniami samochodowymi, w naszej ofercie znajdą Państwo ubezpieczenia nieruchomości, firmowe, życiowe oraz pakiety medyczne.

UBEZPIECZENIA”  to Firma  z 20-letnią tradycją na rynku.
Od początku istnienia staramy się dopasować ofertę ubezpieczeniową indywidualnie do oczekiwań naszych Klientów, przez co proponujemy najtańsze i najlepsze produkty ubezpieczeniowe na rynku. Nasi Agenci ubezpieczeniowi wyspecjalizowali się w znajdowaniu najtańszych ofert ubezpieczeniowych, a proponowane przez nas oferty zaspokoją wszystkie Państwa oczekiwania.

OPTYMALIZACJA  KOSZTÓW  PAŃSTWA  POLISY

Bezpłatnie dokonamy optymalizacji kosztów Państwa polisy – usługa polega na porównaniu ofert wszystkich towarzystw z  dotychczasową ofertą.

Weryfikujemy Państwa polisę pod względem ceny,  zakresu ubezpieczenia oraz w prosty sposób przedstawimy Państwu porównane ofert.

Wybierz:

Kompleksowa pomoc w rejestracji pojazdów dla obcokrajowców

Jesteśmy dumni z tego, że możemy oferować kompleksową pomoc w rejestracji pojazdów dla obcokrajowców w Polsce. Nasza firma, Akcyza-VIP-Zone Rejestracja Pojazdów, specjalizuje się w zapewnianiu pełnego wsparcia w procesie rejestracji pojazdów, niezależnie od kraju, z którego pochodzą nasi klienci. Czy jesteś obywatelem Europy Zachodniej, Południowej, Północnej czy też pochodzisz ze wschodnich regionów czy krajów bałtyckich – jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

Pytanie: Czy oferujecie wsparcie również dla obcokrajowców spoza Europy?

Odpowiedź: Tak, oczywiście! Nasza oferta obejmuje obywateli wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Azji, Afryki i innych regionów.

Pytanie: Czy osoby z krajów Europy Wschodniej i bałtyckich również mogą skorzystać z Waszych usług?

Odpowiedź: Oczywiście! Nasi eksperci są gotowi pomóc obywatelom krajów Europy Wschodniej, takich jak Ukraina, Białoruś, Rosja, Mołdawia, a także państw bałtyckich, takich jak Łotwa, Litwa, Estonia i inne.

Pytanie: Dla tych osób spoza Unii Europejskiej, w jaki sposób przebiega proces rejestracji pojazdu w Polsce?

Odpowiedź: Dla klientów spoza Unii Europejskiej oferujemy pełne wsparcie w procesie rejestracji pojazdu. Nasza firma zapewnia proces odprawy celnej pojazdu, aby zapewnić pełną zgodność z przepisami i dostosowanie do wymagań celników. Po odprawie celnej przeprowadzamy również cały proces rejestracji pojazdu w Polsce.

Pytanie: Czy oferujecie również tłumaczenia przysięgłe dokumentów?

Odpowiedź: Tak, oczywiście! Jesteśmy gotowi zapewnić profesjonalne tłumaczenia przysięgłe dokumentów dla naszych klientów. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży pojazdu, dokumentów rejestracyjnych czy innych istotnych dokumentów, nasi wykwalifikowani tłumacze przysięgli są do Twojej dyspozycji. Dzięki naszym usługom tłumaczenia przysięgłe możesz mieć pewność, że Twoje dokumenty zostaną przetłumaczone dokładnie i zgodnie z przepisami.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, jeśli potrzebujesz wsparcia w rejestracji pojazdu w Polsce, tłumaczenia przysięgłego dokumentu lub innych procesów. Jesteśmy tu, aby uprościć dla Ciebie cały proces i zapewnić Ci spokojny start na polskich drogach. Skontaktuj się z nami już dziś!


  Rejestracja pojazdu sprowadzonego indywidualnie z zagranicy

Wymagane dokumenty:

» Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu

» Dokument tożsamości
Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu) – osoba fizyczna.

» Aktualny odpis z KRS, zaświadczenie o nadaniu nr REGON
pozostałe podmioty.

Sprawy rejestracji może załatwiać wnioskodawca lub jego upoważniony pełnomocnik.

» Dowód uiszczenia opłaty skarbowej
– jeżeli złożono dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.

» Dowód własności pojazdu
Dowodem własności jest w szczególności jeden z następujących dokumentów: umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, faktura VAT, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

» Dowód rejestracyjny
– jeżeli pojazd zarejestrowany był zagranicą i sprowadzony z państwa członkowskiego lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą, jeżeli pojazd sprowadzony był z kraju trzeciego.

» Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu wraz z dokumentem identyfikacyjnym pojazdu
– dotyczy wszystkich pojazdów nowych oraz używanych lub wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, potwierdzający, że w odniesieniu do poszczególnych typów pojazdów zostało wydane świadectwo homologacji typu pojazdu albo zwolnienie pojazdu z homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego – dotyczy tylko nowego samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, ciągnika rolniczego, motocykla i motoroweru.

» Dowód wpłaty
(zawierający określenie cech identyfikacyjnych pojazdu: nr VIN albo nr nadwozia, podwozia lub ramy) w wysokości 500 zł od każdego pojazdu osobowego i ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, wprowadzonego na terytorium kraju lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów albo fakturę zawierającą takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.

Jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego:

» Dowód odprawy celnej przywozowej

Jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej:

» Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju
– dotyczy samochodów osobowych.

» Zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług (VAT) lub brak obowiązku podatkowego w tym zakresie.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest cudzoziemiec, firma zagraniczna lub zagraniczne: ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi zamiast dokumentów wymienionych w pkt 2-3 wymagane są:

 a. dokument tożsamości cudzoziemca
– paszport oraz wiza pobytowa i potwierdzenie czasowego pobytu lub karta czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca (do wglądu) – osoba fizyczna

 b. zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
wydane przez Ministra Gospodarki lub odpis z KRS dla oddziału zagranicznego przedsiębiorcy (wydany nie później niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku), (do wglądu) – firma zagraniczna.
Ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi – umowy międzynarodowe, zaświadczenia z ambasad, akredytacje (do wglądu).

Wymagane dokumenty do wniosku winny być złożone w formie oryginału.

W przypadku dokumentów z poz. 3 dopuszcza się poświadczone notarialnie kopie.

Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do podania wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Opłaty:

 • 12 zł – pozwolenie czasowe
 • 30 zł – tablice rejestracyjne motorowerowe
 • 40 zł – tablice rejestracyjne motocyklowe
 • 80 zł – tablice rejestracyjne samochodowe
 • 1000 zł – tablice rejestracyjne indywidualne samochodowe
 • 500 zł – tablice rejestracyjne indywidualne motocyklowe
 • 50 zł – tablice rejestracyjne zabytkowe motocyklowe
 • 100 zł – tablice rejestracyjne zabytkowe samochodowe
 • 40 zł – tablice rejestracyjne na przyczepę
 • 11 zł – komplet nalepek legalizacyjnych
 • 16,50 zł – nalepka kontrolna na szybę pojazdu
 • 75 zł – karta pojazdu
 • 48 zł – dowód rejestracyjny

Opłata ewidencyjna za wydanie:
» dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł
» pozwolenia czasowego – 0,50 zł
» nalepki kontrolnej – 0,50 zł
» zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł
» karty pojazdu – 0,50 zł

Opłat można dokonać w kasie lub na konto Urzędu Dzielnicy. W tytule wpłaty należy wymienić osiem ostatnich znaków numeru VIN pojazdu/pojazdów. W przypadku rejestracji większej liczby pojazdów można uiścić zbiorczą kwotę w jednym przelewie/ dowodzie wpłaty.

Opłata skarbowa:
» 17 zł – za pełnomocnictwo

Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu m.st. Warszawy dla właściwej Dzielnicy lub bezpośrednio w kasie Dzielnicy, bądź u inkasenta według właściwości miejscowej dla załatwianej sprawy. Na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy (www.um.warszawa.pl) w elektronicznym Wydziale Obsługi Mieszkańców znajduje się wykaz rachunków bankowych dla poszczególnych Dzielnic.

Miejsce złożenia i odbioru:

 • Wydział Obsługi Mieszkańców /
  Delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dla Dzielnicy
 • Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich – cudzoziemcy, firmy zagraniczne

Jednostka odpowiedzialna:

 • Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich

Termin odpowiedzi:
Niezwłocznie – sprawy nie wymagające zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień. Do 1 miesiąca – sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego. Do 2 miesięcy – sprawy szczególnie skomplikowane.

Tryb odwoławczy:
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Uwagi:
W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu (pomiędzy właścicielem wymienionym w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, a zbywcą wymienionym w dowodzie własności pojazdu). Nie dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy gdy przeniesienie prawa własności pojazdu nastąpiło za granicą.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z póżn.zm.). Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908). Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192, poz. 1878 z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 74, poz. 672). Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. Nr 25, poz.202 ze zm.)

Załączniki:
Wzór wniosku o rejestrację pojazdu. Druk AO-05-01zREJESTRACJA POJAZDU SPROWADZONEGO Z ZAGRANICY PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ PROWADZĄCEGO DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ W ZAKRESIE OBROTU POJAZDAMI

Wymagane dokumenty:

» Wniosek właściciela o rejestrację pojazdu.

» Dokument tożsamości
Dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (do wglądu) – osoba fizyczna.

» Aktualny odpis z KRS, zaświadczenie o nadaniu nr REGON
pozostałe podmioty.

Sprawy rejestracji mogą załatwiać wyłącznie osoby upoważnione do reprezentowania firmy.

» Dowód uiszczenia opłaty skarbowej
– jeżeli złożono dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.

» Dowód własności pojazdu
Dowodem własności jest w szczególności jeden z następujących dokumentów: umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, faktura VAT, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności).

» Dowód rejestracyjny
– jeżeli pojazd zarejestrowany był zagranicą i sprowadzony z państwa członkowskiego lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu zagranicą, jeżeli pojazd sprowadzony był z kraju trzeciego.

» Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu wraz z dokumentem identyfikacyjnym pojazdu
– dotyczy wszystkich pojazdów nowych oraz używanych lub wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji, potwierdzający, że w odniesieniu do poszczególnych typów pojazdów zostało wydane świadectwo homologacji typu pojazdu albo zwolnienie pojazdu z homologacji przez właściwy organ państwa członkowskiego – dotyczy tylko nowego samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, ciągnika rolniczego, motocykla i motoroweru.

» Zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie obrotu pojazdami firmy importującej i sprzedającej pojazd

» Dowód wpłaty
(zawierający określenie cech identyfikacyjnych pojazdu: nr VIN albo nr nadwozia, podwozia lub ramy) w wysokości 500 zł od każdego pojazdu osobowego i ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, wprowadzonego na terytorium kraju lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów albo fakturę zawierającą takie oświadczenie, jeżeli pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy.

Jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego:

» Dowód odprawy celnej przywozowej
(lub adnotacja na dowodzie własności pojazdu określająca datę i miejsce dokonania odprawy celnej oraz numer dowodu odprawy celnej przywozowej)

Jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej:

» Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju
– dotyczy samochodów osobowych lub faktura z wykazaną kwotą akcyzy.

» Zaświadczenie potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług (VAT) lub brak obowiązku podatkowego w tym zakresie lub faktura z wyszczególnioną kwota podatku VAT.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest cudzoziemiec, firma zagraniczna lub zagraniczne: ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi zamiast dokumentów wymienionych w pkt 2-3 wymagane są:

a. dokument tożsamości cudzoziemca
– paszport oraz wiza pobytowa i potwierdzenie czasowego pobytu lub karta czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca (do wglądu) – osoba fizyczna

b. zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
wydane przez Ministra Gospodarki lub odpis z KRS dla oddziału zagranicznego przedsiębiorcy (wydany nie później niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku), (do wglądu) – firma zagraniczna.
Ośrodki kultury, fundacje, korespondenci prasowi – umowy międzynarodowe, zaświadczenia z ambasad, akredytacje (do wglądu).

Wymagane dokumenty do wniosku winny być złożone w formie oryginału.

W przypadku dokumentów z poz. 3 dopuszcza się poświadczone notarialnie kopie.

Dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się do podania wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Opłaty:

 • 12 zł – pozwolenie czasowe
 • 30 zł – tablice rejestracyjne motorowerowe
 • 40 zł – tablice rejestracyjne motocyklowe
 • 80 zł – tablice rejestracyjne samochodowe
 • 40 zł – tablice rejestracyjne na przyczepę
 • 1000 zł – tablice rejestracyjne indywidualne samochodowe
 • 500 zł – tablice rejestracyjne indywidualne motocyklowe
 • 16,50 zł – nalepka kontrolna na szybę pojazdu
 • 48 zł – dowód rejestracyjny
 • 11 zł – komplet nalepek legalizacyjnych
 • 75 zł – karta pojazdu

Opłata ewidencyjna za wydanie:
» dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł
» pozwolenia czasowego – 0,50 zł
» nalepki kontrolnej – 0,50 zł
» zalegalizowanych tablic rejestracyjnych – 0,50 zł
» karty pojazdu – 0,50 zł

Opłat można dokonać w kasie lub na konto Urzędu Dzielnicy. W tytule wpłaty należy wymienić osiem ostatnich znaków numeru VIN pojazdu/pojazdów. W przypadku rejestracji większej liczby pojazdów można uiścić zbiorczą kwotę w jednym przelewie/ dowodzie wpłaty.

Opłata skarbowa:
» 17 zł – za pełnomocnictwo.

Zapłaty opłaty skarbowej należy dokonać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu m.st. Warszawy dla właściwej Dzielnicy lub bezpośrednio w kasie Dzielnicy, bądź u inkasenta według właściwości miejscowej dla załatwianej sprawy. Na stronie internetowej Urzędu m.st. Warszawy (www.um.warszawa.pl) w elektronicznym Wydziale Obsługi Mieszkańców znajduje się wykaz rachunków bankowych dla poszczególnych Dzielnic.

Miejsce złożenia i odbioru:

 • Wydział Obsługi Mieszkańców /
  Delegatura Biura Administracji i Spraw Obywatelskich dla Dzielnicy
 • Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich – cudzoziemcy, firmy zagraniczne

Jednostka odpowiedzialna:

 • Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich

Termin odpowiedzi:
Niezwłocznie – sprawy nie wymagające zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień. Do 1 miesiąca – sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego. Do 2 miesięcy – sprawy szczególnie skomplikowane.

Tryb odwoławczy:
Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

Uwagi:
Jeżeli zbywcą pojazdu jest przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie obrotu pojazdami, jako dowód własności potwierdzający nabycie prawa własności przez tego zbywcę dopuszcza się uwierzytelnioną notarialnie kopię tego dowodu. W przypadku gdy dane odnoszące się do zbywcy pojazdu zawarte w dowodzie własności pojazdu dołączonym do wniosku o rejestrację są niezgodne z danymi właściciela zawartymi w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, jako dowód własności wymagany do rejestracji rozumie się wszystkie dokumenty potwierdzające fakt przeniesienia prawa własności pojazdu (pomiędzy właścicielem wymienionym w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, jeżeli była wydana, a zbywcą wymienionym w dowodzie własności pojazdu). Nie dotyczy pojazdów sprowadzonych z zagranicy w przypadku gdy przeniesienie prawa własności nastąpiło za granicą.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.). Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908). Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. Nr 192, poz. 1878 ze zm.). Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od samochodu osobowego w nabyciu wewnątrzwspólnotowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 74, poz. 672). Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. Nr 25, poz.202 ze zm.)

Załączniki:
Wzór wniosku o rejestrację pojazdu. Druk AO-05-01z